Mitől kapunk sokkot?
hirdetés
A sokk életet veszélyeztető állapot, amelyben a vérnyomás túlságosan alacsony az élet fenntartásához.
Sokk alakul ki, amikor a csökkent vértérfogat, a szívpumpa elégtelen működése, vagy az erek falának túlzott elernyedése (dilatációja) súlyosan alacsony vérnyomást okoz. Ez az alacsony vérnyomás, amely sokkal súlyosabb és hosszabban tartó, mint ájulás esetén. A szervezet sejtjeinek elégtelen vérellátásához vezet. A sejtek gyorsan és visszafordíthatatlanul károsodnak, majd elpusztulnak.
hirdetés
Alacsony vértérfogat kialakulhat vérzés, a testnedvek nagyfokú elvesztése, vagy elégtelen folyadékbevitel következtében. Gyors vérvesztés következhet be baleset vagy olyan belső vérzés esetén, amelyet a gyomor vagy bél fekélye okozhat; máskor elszakadt ér vagy rupturált méhen kívüli terhesség okoz jelentős vérzést. Nagy mennyiségű egyéb testfolyadék veszíthető el kiterjedt égés, hasnyálmirigy-gyulladás, bélfal perforáció, súlyos hasmenés, vesebetegség, vagy olyan erős gyógyszerek túlzott használata esetén, amelyek növelik a vizeletkiválasztást (vizelethajtók). Előfordul az is, hogy szomjúság érzése ellenére, a beteg nem tud az elvesztett folyadék pótlásához szükséges mennyiségű folyadékot magához venni, mivel fizikai rokkantság (pl. súlyos ízületi megbetegedés) megakadályozza, hogy segítség nélkül igyon. A szív elégtelen pumpafunkciója szintén ahhoz vezet, hogy a normálisnál kevesebb vért pumpál ki minden ütésnél. Az elégtelen pumpafunkciót szívroham, tüdőembólia, szívbillentyű-el égte lenség (különösen a műbillentyű), vagy szabálytalan szívritmus idézheti elő. A vérerek falának nagyfokú kitágulását fejsérülés, máj elégtelenség, mérgezés, bizonyos gyógyszerek túladagolása, vagy súlyos bakteriális fertőzés okozhatja.
Tünetek és kórismeret
A sokk tünetei hasonlóak, akár csökkeni vértérfogat, akár a szív csökkent pumpafunkciója váltja ki. Az állapot fáradtsággal, aluszékonysággal, zavartsággal kezdődhet. A bőr hűvössé, nedvessé, gyakran kékessé és sápadttá válik. Ha a bőrre nyomást gyakorolunk, színe sokkal lassabban tér vissza, mint normálisan. A bőr alól vonalak kékes hálózata tűnhet elő. A pulzus gyenge és gyors, hacsak nem lassú szívműködés okozta a sokkot. A beteg általában gyorsan lélegzik, de a légzésszám és a pulzus lelassul, ha a halál küszöbön áll. A vérnyomás olyannyira leesik, hogy a szokásos vérnyomásmérő mandzsettával nem mérhető. Végül a beteg nem ültethető fel eszméletvesztés nélkül és meghalhat. Amikor a sokk a vérerek kifejezett tágulata miatt alakul ki, a tünetek kissé különböznek. A bőr például - főleg kezdetben - meleg és piros lehet. A sokk korai szakaszában, különösen szeptikus sokk esetén, sok tünet hiányozhat, illetve nem kerül felismerésre, hacsak nem kifejezetten keresik. A vérnyomás igen alacsony. A vizeletürítés is csekély, és a bomlástermékek felgyülemlenek a vérben.
Kórjóslat és kezelés
Gyógyítás nélkül a sokk végzetes. Kezelés esetén a kimenetel függ a kiváltó októl, a beteg egyéb betegségeitől, a gyógyítás megkezdéséig eltelt időtől és a kezeléstől. A kezeléstől függetlenül idős betegekben nagy a sokk okozta halál valószínűsége masszív szívroham, vagy szeptikus sokk esetén.
A helyszínre érkező első embernek a sérültet melegen kell tartania, és a lábát enyhén meg kell emelni, hogy a vér szívbe való visszaáramlását segítse. Bármilyen vérzést meg kell állítani, és a légzést megvizsgálni. A sérült fejét oldalra kell fordítani, hogy megelőzzük a hányadék belégzését. Szájon át semmit nem szabad adni.
A sürgősségi ellátás személyzete mechanikusan asszisztált lélegeztetést alkalmazhat. Bármilyen gyógyszer csak intravénásán adható. Altató, kábítószer és nyugtató általában nem adható, mert a vérnyomást csökkentik. Megkísérelhető a vérnyomás növelése úti. katonai „antisokk nadrág" alkalmazásával. Ez az alsó testrészre nyomási gyakorol, és így a vért a szív és az agy felé tereli. Folyadékot intravénásán adunk. Az intravénás folyadék és vérátömlesztés olykor nem elegendő a vérzés vagy nagy mennyiségű folyadék vesztés kezelésére, ha azok továbbra is fennállnak, illetve ha azokat szívroham vagy más a vértérfogattól független betegség okozza. Érszűkítő gyógyszereket is adhatunk, amelyek a vért az agy és szív felé terelik, de ezeket csak a lehelő legrövidebb ideig szabad használni, mert a szövetek vérellátását csökkentik.
Ha a sokkot a szív elégtelen pumpafunkciója okozza, erőfeszítéseket kell lenni a szív teljesítőképességének javítására. A szív frekvenciát és a ritmuszavarokat szabályozni kell, a vértérfogatot. ha szükséges, növeljük Lassú szívműködés gyorsítására atropint adunk, valamint a szívizom összehúzódó képességének javítására egyéb gyógyszereket is. Szívroham esetén az aortába ballonpumpát vezetünk fel a sokk folyamatainak ideiglenes visszafordítása céljából. Ezután a beavatkozás után olykor sürgősségi koszorúér bypass műtét vagy az egyéb szívbetegség műtéti korrekciója szükséges.