Nemcsak csúnya fáj is!
hirdetés
A bütyök és a kalapácsujj igen gyakori ortopédiai probléma, aminek kialakulásában kulcsszerepet játszik a lábfej statikai egyensúlyának felborulása. Ezek a gondok nemcsak a lábfejünket érintik, hanem testszerte is okozhatnak panaszokat.
Bár a bütyök alapvetően statikai probléma, csípőízületi és térdpanaszokat, gerincgondokat, illetve meglepő módon akár rendellenes fog-növekedést vagy zavaró horkolást is okozhat. Mindez fájdalommal jár együtt, ráadásul nem csak a szóban forgó részen. Mint tudjuk, testünkben függőlegesen és vízszintesen elhelyezkedő izmok és tarlórendszerek alakultak ki, amelyek kivétel nélkül fontos feladatot látnak el a szervezetben. Vízszintesen futó izmokból áll a talp. a gát. a medence, a rekeszizom, a nyelv alatti terület, a lágy szájpad és a fejtető. Amikor a talp környékén kialakul valamilyen statikai probléma, az az egész szervezetre kihat, hiszen felborítja az érzékeny egyensúlyt. Hogy ezt elkerüljük, érdemes időt szánni a szűrővizsgálatokra már gyerekkorban is, mivel akár a nehézségekkel járó fogszabályozás vagy a tartáshiba hátterében is meghúzódhat valamilyen talpproblémal. A számítógépes talpvizsgálatok ma már nagyon sok helyen elérhetők országszerte, ós azok számára is nagy segítséget nyújthatnak, akiknek látszólag semmilyen statikai problémájuk sincs. Kevesen tudják, hogy a lábfejre nehezedő nyomás miatt a bütyök és a kalapácsujj területén tartós gyulladás alakulhat ki, ami a szervezetben zajló egyéb folyamatokra is hatással lehet. A hosszan fennálló gyulladás kínzó ízületi panaszokat, sőt pszichés gondokat is okozhat.
hirdetés
A szakemberek nem véletlenül hangsúlyozzák a megfelelő cipők jelentőségét. A bütyök megelőzésében fontos a kényelmes, széles orrú lábbelik viselése, valamint az olyan talpbetét használata, amely megakadályozza, hogy járás közben ide-oda csúszkáljon a láb. Nem mellékes az sem, hogy milyen méretű cipőbe bújunk: amelyik kisebb a szükségesnél. Összenyomja és szorítja a lábat, akár erős fájdalommal kísérve, a kelleténél nagyobb pedig gátolja a stabil tartást.
A bütyök és a kalapácsujj eredményesen kezelhető például mikro-áramú fizioterápiával és lágylézer-terápiával, illetve ma már hazánkban is elérhetők azok a speciális mozgásprogramok, amelyek célja éppen az, hogy egyensúlyba hozzák a vízszintes izmokat. Ha már kialakulta panasz, sokat segíthetnek a lábboltozatot emelő talpbetétek és a talptornák. Ezzel együtt bizonyos esetekben elkerülhetetlen a műtét. A beavatkozás során levésik a fölöslegesen kialakult csontszaporulatot, és ha szükséges, a megfelelő irányba állítják a nagylábujjat.
Talpunknak két íve van: az egyik a lábujjaktól a sarokig fut, a másik pedig a láb középcsontok között figyelhető meg. Ideális esetben, ez utóbbinak köszönhetően, a kislábujjhoz tartozó lábközépcsont alacsonyabban fekszik, mint az, amelyik a középső ujj meghosszabbítása. Ha a nagylábujj csontjai és ízületei elmozdulnak, a nagylábujj óhatatlanul közelíteni kezd a többi ujj felé, aminek következtében lábunk belső oldalán jól látható bőrkeményedés, majd idővel fájdalmas, csontos kinövés jöhet létre. A magas sarkú, hegyes orrú és szűk fazonú cipók gyakori viselése nagyban hozzájárulhat a bütyök kialakulásához, ezért ez a statikai probléma gyakrabban figyelhető meg nőknél.
Forrás: orvosilexikon.hu
Képek: c-medic.hu és csaladilap.hu