Szociális fóbiám lehet?
hirdetés
A társas helyzetekben jelentkező szorongás jellemzi, sok esetben ennek a helyzetnek már a gondolata is nyomasztó, kínzó érzést kelt. Kialakulásának hátterében kimutathatók a szerotonin- és a dopamin-rendszer eltérései és a receptorok túlérzékenysége.
A leggyakoribb pszichés betegségek közé tartozik: a lakosság 13-15 százaléka szorong társaságban, nyilvánosság előtt, és közülük 2,5-3,5 százalék feltétlenül kezelésre, gyógyításra szorul. Az ilyen fóbiában szenvedők között nincs női túlsúly. A betegség ismérvei:
hirdetés
• Erős, állandó félelem olyan helyzetektől, amikor fennáll a lehetősége annak, hogy ismeretlen emberekkel találkozhat, velük esetleg szót kell váltania, a figyelem ráirányulhat. A félelem az ismerősök, osztálytársak, munkatársak körére is kiterjed.
• A beteg retteg attól, hogy észrevehető a szorongása, hogy zavarba jön, megszégyenül, kritizálják, megalázzák. Súlyosabb esetben képtelen mások előtt enni, bármit is tenni, fölvenni a telefont, ha csörög, ajtót nyitni, ha csengetnek.
• Minden olyan helyzet, amelyben emberekkel kapcsolatba kerülhet, erős szorongást kelt benne. Ez pánikroham formájában is megnyilvánulhat.
• A beteg tudja, hogy félelme ésszerűtlen és túlzó, de mert agya a helyzetet veszélyesnek ítéli, csak az elkerülésével tud védekezni, illetve ha ez lehetetlen, magas intenzitású feszültséggel ós szorongással viseli el, ami testileg és idegileg is kimeríti.
• Jellemzi a beszűkült társas kapcsolat, a (nem az észbeli képességek hiánya miatt) gyenge tanulmányi ós munkateljesítmény. Nehezen barátkozik és választ párt.
• A szociális fóbiát kísérő tünetek: erős remegés, verejtékezés, szapora szívdobogásórzet, hányás, a hang reszketése, a gondolatmenet ós a szóbeli kifejezések megszakadása és elpirulás. Mindezeket a beteg igyekszik (csekély sikerrel) eltitkolni, ami külön erőfeszítést igényel.
A tünetek már fiatalkorban megmutatkoznak, a 18 hónapos kisgyermekek 15 százalékánál észrevehetők: félénkek, ha idegent látnak, sírva fakadnak, elbújnak, eltakarják a szemüket. Később igen szégyenlősek, nehezen barátkoznak, nem játszanak másokkal, nem keresik a kapcsolatot kortársaikkal, gátlásosak, óvodában és iskolában igyekeznek észrevétlenek maradni, ós szoronganak, ha otthonról el kell menniük. Az ilyen viselkedést mutató gyerekeknél fokozott a lehetősége annak, hogy kialakuljon a szociális fóbia vagy más szorongásos betegség. A tünetek 10-20 éves kor között válnak kifejezettebbé, és kezelés nélkül az egész élet során fennmaradhatnak,
A szűk családon belül valaki más is szenved hasonló betegségben: az öröklődést kutató ikervizsgálatok a családi halmozódás 30 százalékos meglétét igazolták. A szociális fóbia az esetek 75-80 százalékában együtt fordul elő más szorongásos betegségekkel: egyszerű fóbiával, agora-fóbiával, pánikbetegséggel, depresszióval. Gyakran kíséri alkoholizmus, mint az öngyógyítás és szorongásoldás igen káros problémamegoldási kísérlete. A betegek 20- 25 százaléka alkoholistává válik, annak minden kísérőtünetével és hátrányával együtt.
A fóbiák a szorongásos betegségek körébe tartoznak, azzal a különbséggel, hogy mindig pontosan ismert a szorongást, félelmet kiváltó helyzet vagy \ a tárgy. A fóbiás tudja, hogy ami a rettegést kiváltja benne, az nem életveszélyes számára, de az agya veszélyesnek ítéli, így nem tud megszabadulni kényszerképzetétől és bénító félelmétől. Igyekszik eltitkolni a fóbiáját, hiszen tudja, hogy nem értik meg kínlódását, szorongását.
Forrás: Wikipédia
Képek: midwest-center.tumblr.com és anxiety.org