Tekerve egészségesebb az élet!
hirdetés
Népbetegségnek számít hazánkban és persze a világ számos országában az elhízás, a túlsúly, ami nagyon súlyos egészségügyi gondokat okoz. Ennek a helytelen táplálkozás mellett a másik oka a túl kevés mozgás, a lusta életmód. Ma már nagyon sok olyan sportot ismerhetünk meg, ami nem túl megterhelő és kiváló mozgásforma, ami segíthet a lusta életmód és a túlsúly leküzdésében.
Ma már a kerékpározás igazi reneszánszát éli, a világon mindenütt egyre közkedveltebb. Egyrészt persze azért, mert az emberek felismerték a rendszeres mozgás fontosságát, másrészt, mert a kerékpár környezetbarát jármű. Kerékpárral gyorsan eljuthatunk bárhová, munkahelyre, vásárolni és közben még egészségünkre is odafigyelünk. Ha jó családi programot akarunk szervezni, hétvégenként emlékezetes családi és baráti kirándulásokat is szervezhetünk. A biciklizés egészséges, szinte minden szervünknek jót tesz, de főként a lelkünknek, hiszen szórakoztat és feldobja a napunkat. Idősebbeknek is kiváló szabadidős tevékenység, mivel nem viseli meg túlságosan a szervezetet.
hirdetés
Szerencsére ma már színes kínálat van a piacokon elérhető áron kerékpárokból, így mindenki megtalálja magának a legmegfelelőbbet, sőt különböző méretekben és modellekben találhatunk felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt.
Kerékpározás hatása az egyes betegségekre
Fontos tudnunk, hogy nem csak az egészséges emberek kerékpározhatnak. Szerencsére csak kevés olyan betegség van, amely mellett tilos a testmozgás. Ugyanakkor nagyon fontos tudnunk, hogy beteg embernek csak orvos írhatja elő a kerékpáros testmozgást. A beteg állapotát ugyanis csak az orvos ismeri, csak ő tudja tárgyilagosan felmérni, azt hogy a betegnek milyen aktív testmozgás megengedhető. Főleg vonatkozik ez az idősebbekre, akik jól teszik, ha funkcionális és terheléses diagnosztikai vizsgálatoknak vetik alá magukat. Mindenkire vonatkozik, hogy a javallatok révén ugyanis megtudhatjuk, hogy milyen a szívünk és az érrendszerünk állapota, és megismerhetjük szervezetünk mindazon jellemzőit, amelyek fontosak a tervezett testmozgás szempontjából.
Magas vérnyomás
Azoknak, akik a magas vérnyomás miatt kezelnek, mindenképpen ajánlatos elvégezniük a terheléses a terheléses tesztet. Az ő kerékpáros aktivitásuknak nem szabad meghaladnia az egyébként megengedett legnagyobb mérték 50 %-át, tehát egy alacsony intenzitású tartós igénybevételt. Bizonyított tény, hogy az ilyen intenzitású terhelés kedvezően hat a vérnyomásra. Kedvező a hatása ráadásul a hipertónia egyéb olyan kísérő jelenségeire is, mint az elhízás, az érelmeszesedés kockázata. Ilyen betegeknek különösen hasznos egy pulzusmérő is.
Cukorbetegség
A sportolás lehetőségéről nem szabad lemondani azoknak sem, akik ebben a gyakori betegségben szenvednek. Megfelelő testmozgással a betegek sokat javítanak az állapotukon, ha azonban rosszat választanak, sokat ronthatnak rajta. Azoknak, akik cukorbetegek, állapotuk kiegyensúlyozott, akik fegyelmezettek és tisztában vannak betegségükkel, egyértelműen javasolható az aktív testmozgás, így kerékpározás is. A cukorbetegek heti 3-4 alkalommal biciklizhetnek, maximum két órát, és a terhelés intenzitása nem haladhatja meg a legnagyobb megengedett terhelés 50-75 %-át, azaz ki az úgynevezett acrob sávból.
Milyen betegségek mellett tilos a kerékpározás?
Egyértelműen ilyen betegség az epilepszia. Kerékpározás közben ugyanis nagy a kockázata a rohamnak, és roham esetén a beteg veszélyt jelent saját magára és környezetére is.
Képek: waidegg.at/hu és tolle.hu