Jóga vagy pilates – Te melyiket szereted?
hirdetés
A mozgás rendkívül fontos az életünkben, és a különböző keleti technikák csak rátesznek erre egy lapáttal. A jóga a belső egyensúlyt képes megteremteni, a pilatest pedig gyakran hívják a nyugati ember jógájának.
A jógára az a jellemző, hogy bizonyos különleges, és kivitelezett mozdulatokban való megmaradás a célja, és fontos szerepe van benne a légzésnek. A modern jóga gyakran tartalmaz a hinduizmusból származó tradicionális elemeket, mint például az erkölcsi és etikai alapelveket, a test megerősítésére és jó állapotának megőrzésére szolgáló pózokat, az úgynevezett ászanákat, vagy más néven tartásokat, a spirituális filozófiát, a guru által történő útmutatásokat, a mantrák ismételgetését, a légzés szabályozását, és az elme meditációval való elcsendesítését. Ezeket az elemeket általában adaptálják a nem hindu jógik számára. Más esetekben a jóga a tradicionális tibeti elemekre és gyakorlatokra épül.
hirdetés
A jóga mindennapos gyakorlása – művelői szerint önmagában is hasznos, javítja az egészséget, jó közérzetet teremt, mentális megtisztulást hoz, és az életminőség javulását eredményezi. A jóga szakértője megtapasztalhatja a szamádhit, az elmélyült meditációt, amely eksztatikus élménnyel jár. A jóga céljait a különböző tradíciók különféleképpen magyarázzák. A teista hinduizmusban a jóga az, az eszköz, amellyel az ember közelebb kerülhet istenhez, és amely hozzásegíti őt az istennel való egyesüléshez.
A pilates fitnesz módszert a német Joseph Pilates alapította a huszadik század elején. Joseph Pilates hat alapelvet alkotott meg módszeréhez. Első a koncentráció, a tudatos mozgás kulcsa, hogy odafigyeléssel, a figyelem fókuszával végzik a gyakorlatokat. A második az irányítás, szellemi és fizikai irányítás. Az izmok irányítása, a mozgás összekoordinálása, a légzés koordinálása. Harmadik elv a központosítás. A módszer azon alapvetésre épül, hogy minden mozdulat a powerhouse-ból indul ki, azaz a has-alsó háti szakasz-csípő-fenék központi területből. Negyedik a légzés, a megfelelő légzéstechnika a kulcs a minél tökéletesebb mozgás kivitelezéséhez.
Mi a kettő közti különbség?
Nos, a jóga és a pilates abban különböznek, hogy míg a jóga egy keleti módszer, a pilates egy nyugati fitneszeszköz. Abban ugyan megegyeznek, hogy a légzéstechnika mind a kettőnél fontos, azonban a jóga a belsőre fókuszál, és egy minél tökéletesebb elmeállapot megteremtése a célja, a pilates a mozdulatokra fókuszál, és a mozgásban látja a megoldást. Hiszen ez egy fitneszmódszer.
A jóga meditációt jelent, azaz minél kevesebb mozgást jelent, és befelé koncentrál, addig a pilates a mozdulatokra helyezi a hangsúlyt, és a mozdulatokon van a fókusz, nem pedig az egy dologra való koncentráláson, ami a jóga esetében valóban egy dolog végig, e szerint szabályozódik a légzés is. Addig a pilates több mozdulatra koncentrál, és inkább ”kifelé építkezik”.
A jóga így inkább passzív, míg a pilates aktív tevékenységnek mondható, noha mindkettőben nagy szerepe van a koncentrációnak, az összpontosításnak.
A jóga így teljesen keleti, míg a pilates abszolút nyugati módszernek számít. Két külön világ.
A jógában alig van szerepe a mozgásnak, szinte nincs is, addig a pilates főleg a mozdulatról szól.