Szervórád segít abban, hogy egészséges maradj!
hirdetés
A hagyományos kínai orvoslás szerint a csínek nevezett életenergia 24 órás ritmusban járja át minden szervünket. Ha testileg és szellemileg egyaránt tartjuk magunkat a szervóránkhoz, sokáig maradhatunk egészségesek ós fittek.
Tüdő: 3-5 óra
hirdetés
A tüdő idejében mélyen alszunk, és közben testünk minden sejtje telítődik oxigénnel. Ha probléma van a tüdő meridiánjával, az alvászavarban, asztmában ós allergiában jelentkezik. A tüdő-csít erősíti, ha nyitott ablaknál alszunk, és zuhanyozás közben teli torokból énekelünk.
Vastagbél: 5-7 óra
Ez a szervünk ilyenkor dolgozza fel az előző nap „eseményeit", ezért ez a megfelelő idő arra, hogy kiürítsük a bélrendszerünket. Ha a vastagbél meridiánja nem működik megfelelően, azt bőrproblémák jelzik. Egy kis rásegítés: nyomjuk 5 percig a mutatóujjunk körömágyán található akupresszúrás pontot!
Gyomor: 7-9 óra
Ideje reggelizni - élvezzük ki tudatosan és lassan! A hagyományos kínai orvoslás szerint ilyenkor meleg ételt - gyümölcsös tejberizst vagy fahéjjal megszórt zabkását - kellene enni. Azt sem árt tudni, hogy a napi háromszori étkezés is bőven elegendő, így legalább nincs állandóan feladata a gyomornak.
Lép: 9-11 óra
Az agy készen áll a legnehezebb feladatok elvégzésére, és az anyagcsere is ilyenkor működik legjobban: a tápanyagokat energiává alakítja, és kiválasztja a salakanyagokat. Ha a lép csí-energiája blokkolva van, azt fáradtság, hosszú távon pedig narancsbőr jelzi.
Szív: 11-13 óra
Ez a szívciklus csúcspontja, tehát ilyenkor érdemes sportolni. Ha nem zavartalan a szív áramlása a szívmeridiánokon keresztül, kedvetlenné, fáradékonnyá válunk, ós heves szívdobogást érzünk. Javulhat az életkedvünk, ha mindennap háromszor elrágcsálunk 5-5 szem diót, a fahéjas rizs pedig fölmelegíti a szívünket.
Vékonybél: 13-15 óra
Lassul a vérkeringés, csökken a termékenység. Ilyenkor erősen foglalkoztatnak a nap eseményei, ós ha túl sok minden zúdul ránk, az belső nyugtalanságot, felfúvódást okozva megzavarja a csí áramlását. Pihenjünk 20 percet, vagy sétáljunk egyet!
Húgyhólyag: 15-17 óra
Ez a szervünk állítólag az öntudatosság jelképe. Használjuk ki, hogy ebben a délutáni időszakban tökéletes a vérkeringésünk, ós fogékony a hosszú távú memóriánk! A zavar jelei: hátfájás, vizelési problémák. Igyunk bőségesen szónsavmentes ásványvizet, amely kimossa szervezetünkből a méreganyagokat!
Vese: 17-19 óra
Ideje lazítani, hiszen a vesénk ilyenkor végzi a legnagyobb tisztítómunkát. Most érdemes megenni a könnyű vacsorát is, cukorral, sok sóval vagy bármilyen méreganyaggal azonban már ne terheljük fölöslegesen a vesénket! Erősítő hatású az evőkanálnyi fahéjjal „fűszerezett" forró lábfürdő.
Szívburok: 19-21 óra
Ebben a nyugalmi időszakban lelassul az energiaáramlás, és felkészülünk az éjszakaipihenőre. Ekkor legaktívabb a szívburok, amely megvéd a betegségektől, ós erősíti bennünk a pozitív érzéseket.
Hármas melegítő: 21-23 óra
A nyugati felfogás szerint ez nem szerv - a név azt a helyet jelöli, ahol testünk alsó, középső és felső részének szervei együttműködnek. A rossz működést fertőzések jelzik. Ebben az időszakban ne végezzünk se fizikai, se szellemi munkát!
Epehólyag: 23-1 óra
Az epeproblémákkal küszködők epéje szinte mindig ilyenkor görcsöl be, ós a fájdalmuk nehezen múlik el. Ez a pihenés időszaka, amelyre nagy szükség van az epehólyag anyagcsere-folyamataihoz.
Máj: 1-3 óra
Ez a szervünk gondoskodik arról, hogy a testünkben minden folyamat összehangoltan, jól működjön. Csak ebben az esetben leszünk egészségesek és szellemileg frissek. A hajnali 2 óra körüli gyakori felébredések azt jelzik, hogy a májnak túl sok feladata van, figyeljünk tehát jobban arra, hogy mivel mérgezzük magunkat!
Képek: google.com és szilvimassage.hu