Lasagne á la Brasileira
hirdetés
Az olasz konyha egyik legfinomabb fogása nem más, mint a lasagne, amit a „csizmaország” lakói megannyi változatban készítenek. Mi, magyarok azonban a darálthúsból készült változatot részesítjük előnyben, valószínűleg azért, mert gazdag a paprikában, hagymában, paradicsomban.
Magához a raguhoz kell majd1 ek olívaolaj, 2 nagy db vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 2 közepes db kápia paprika (kaliforniai paprika is lehet, amit találunk), 600 g darált marhahús (másmilyen hús is megfelel), 500 ml paradicsomszósz (dobozos, teljesen egyszerű változata), só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 1 dl víz. A besamel mártás összetevői:650 ml tej, 6 csapott ek finomliszt, 2 közepes db vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma. És persze kell 250 g főzés nélküli lasagne tészta, valamint 20 dkg reszelt trappista sajt.
hirdetés
Keressünk egy jó nagy (wok) serpenyőt, 1-2 ek olívaolajat tegyünk bele, közepes fokozaton hevítsük. Ezután mehet bele a két apróra vágott vöröshagyma, és a szintén apróra vágott fokhagyma. Folyamatosan kevergessük, míg el nem éri az aranybarna színt. Adjuk hozzá az apróra vágott paprikákat és a darált húst. Fűszerezzük sóval és borssal, addig, míg saját magunknak nem ízlik! Ha a hús fehéres, tehát megfőtt, adjunk hozzá egy kis vizet (100-150 ml) és a paradicsomszószt. Hagyjunk a paradicsomszószból egy kicsit!
A besamel mártás elkészítése nem nehéz.Egy kisebb fazékban kis olívaolajon pirítsuk meg az apróra vágott hagymákat. Egy másik edénybe öntsük bele a tejet, és tegyük bele a lisztet, majd keverjük össze. A lisztes tejet adjuk hozzá a hagymákhoz, és kevergessük alacsony lángon, míg nem sűrűsödik be. Ha nem tűnik elég sűrűnek, adjunk még hozzá lisztet, ha túl sűrű, öntsünk még hozzá tejet. Fűszerezzük sóval és borssal, ízlés szerint.
Végül pedig jön a lasagne összerakása.Vegyünk elő egy a képen is látható méretű és formájú tepsit. Melegítsük elő a sütőt 200 °C-ra (alsó-felső sütés). Tegyünk egy réteget a lasagne tésztából, addig mozaikozzunk, amíg mindenhol nem lesz egy réteg tészta. Osszuk el ketté a ragut, és öntsük rá az egyik felét a tésztára. Ezután a besamel mártás felét is szépen oszlassuk el a ragun. Jöhet egy réteg tészta, majd a ragu másik fele és a besamel másik fele, majd még egy réteg tészta. A tetejére locsoljuk rá a megmaradt paradicsomszószt (fel is hígíthatjuk vízzel). Ez azért fontos, hogy a tetején ne legyen kemény a tészta. Utolsó lépésként reszelt sajttal szórjuk meg. Tegyük be körülbelül 30 percre a sütőbe.
Bónuszrecept az olasz ízek kedvelőinek
Annyira belejöttünk a sütés főzésbe, hogy úgy gondoltam, jó, ha megosztok még egy receptet arra az alkalomra, ha még maradna bolognai ragu. Ez a finom étel nem más, mint a sajttal töltött gnocchi gombás bolognai szószban átsütve!
Hozzávalók a gnocchihoz: 1 kg lisztes burgonya, 20 dkg finomliszt, 1 db tojás, 2 ek olívaolaj, só ízlés szerint, 10 dkg kecskesajt (közepes keménységű).
Gombás bolognai szósz: 50 dkg darált sertéshús (azaz ízlés szerinti), 1 közepes db vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 6 közepes db gomba, 0.5 közepes db paprika, 1 teáskanál fűszerpaprika, 1 nagy db paradicsom, 2 ek sűrített paradicsom, 2 kávéskanál zöldséges ételízesítő, só ízlés szerint, durvára őrölt fekete bors ízlés szerint, 4 dl víz (annyi, hogy knapp elfedje a húst).
Sütéskor kell még: 5 dkg parmezán sajt (durvára reszelve).
Elkészítés: A héjában megfőtt krumplit lehámozzuk, áttörjük, és összegyúrjuk a többi hozzávalóval. Ca. 0.5 cm vastagságúra kinyújtjuk lisztezett deszkán. 4 cm-es négyzetekre felvágjuk, és mindegyik négyzet közepére teszünk egy megfelelő méretű db kecskesajtot. A négy csücsköt összefogjuk, és kézzel gombócot formálunk belőlük. 2 liter felforralt sós vízben, lassú tűzön addig főzzük, amíg a gombócok feljönnek a víz tetejére. Szűrőkanállal tálba szedjük.
Ezután jön a gombás bolognai szósz elkészítése.A megtisztított zöldségeket aprítjuk (hagyma, paprika, fokhagyma apróra kockázva, gomba szeletelve), és a felhevített olívaolajon az egészet addig pirítjuk, míg a gomba leve félig elfőtt. Hozzáadjuk a húst és a fokhagymát, állandó kevergetés közben. A hús fehéredéséig pirítjuk az egészet. Ha szükséges, pici vizet adhatunk alá. Félrehúzzuk a lábast és beleszórjuk a pirospaprikát, az ételízesítőt, megsózzuk, borsozzuk, és hozzáadjuk a sűrített paradicsomot. Felöntjük 4 dl vízzel úgy, hogy éppen ellepje a húsos keveréket. Tetejére karikázzuk a friss paradicsomot. Közepes hőmérsékleten készre főzzük.
A szósz 2/3-t beleöntjük egy ízlés szerinti tűzálló tálba, megszórjuk reszelt sajttal. Ennek tetejére szépen elosztjuk a gombócokat, erre is szórunk a sajtból. A maradék szószt rákanalazzuk, és előmelegített sütőben kb. 20 percig sütjük. Mikor a gombócok teteje zsemleszínűre megpirult, rászórjuk a maradék sajtot olvadásig.
Képek: olasz-fozoiskola.hu és olasz-fozoiskola.hu