3 tuti mártás húsokhoz és köretekhez
hirdetés
Ötletekből sosem elég. Ha valami izgalmas szószt vagy mártás szeretnél készíteni, akkor mindenképp érdemes kipróbálnod az alábbi recepteket.
Gombócokhoz, húsokhoz, köretekhez, de még palacsintákhoz is remekül passzolnak a különféle mártások. Ha eddig csak néhányat tudtál, bővítheted a repertoárt. Most három tuti sikert hozó szósz receptjét osztjuk meg veled.
hirdetés
Fokhagymás szósz
Előzőleg 10 dkg tisztított fokhagymát hosszában vágjunk vékony csíkokra. Egy vastag falú edényben olvasszunk fel 10 dkg vajat, szórjuk rá a felaprított fokhagymát, és lassú tűzön pirítsuk aranysárgára. Utána vegyük le a tűzről, távolítsuk el belőle a sült hagymadarabkákat, majd 6 dkg (2 púpozott evőkanál) liszthez adjunk 2 dl tejfölt, és 1 dl tejjel keverjük simára. A tejet kisebb adagokban dolgozzuk a habarékhoz, hogy ne csomósodjon meg. Végül az előzőleg leszűrt és langyosra hűlt vajat engedjük fel 4 dl vízzel, keverjük bele a habarékot, és tegyük vissza a tűzre. Adjunk hozzá 1 csapott mokkáskanál sót, negyed mokkáskanál őrölt fehér borsot, és lassú tűzön, lángterelő felett tovább kevergetve főzzük kb. 15 percig, hogy mártás sűrűségű legyen.
A kb. 60 dkg fokhagymás szósz jól használható körítésként kirántott zöldségfélékhez vagy kirántott sajthoz, de burgonyakrokettel, zsemlegombóccal, illetve hortobágyi szójás gombóccal fogyasztva is finom. Párolt zöldségekhez is adható. Ha valaki túl zsírosnak találná ezt a mártást, körítésként kevés párolt rizzsel együtt tálalhatja. Ebből a szószból pikáns ízű palacsintát is készíthetünk. Erre a célra fél adag is elegendő lesz.
Márványsajt-öntet
Öt dkg rokfort-, illetve márványsajtot élénk tűzön, lángterelő felett állandóan kevergetve olvasszunk fel. A tűzről levéve hagyjuk lehűlni, majd dolgozzuk össze egy adag majonézzel. Ha a márványsajt nagyon sós, akkor csak negyed mokkáskanál sóval készítsük a majonézt. Végül adjunk még az öntethez 1 evőkanál citromlevet és egy csipet őrölt fehér borsot, ez jobban kiemeli a sajtok ízét. Másnapig hűtőszekrényben érleljük.
Ezt a kb. 25 dekagrammnyi mártást szobahőmérsékletre melegedve elsősorban párolt zöldségekhez vagy kirántott sajthoz tálalhatjuk. De ugyanúgy, mint a fentebb leírt mártásokat, ezt is fogyaszthatjuk burgonyakrokettel, zsemlegombóccal, illetve hortobágyi szójás gombóccal. Palacsintatöltéshez ebből az öntetből teljes adagra van szükség. Aki eddig nem evett sajttal töltött sós palacsintát, annak mindenképp érdemes kipróbálni.
Hagymamártás
Ehhez 20 dkg tejszínes ömlesztett sajtot hajtsunk át egy 3 mm lyukátmérőjű tárcsával ellátott húsdarálón, majd dolgozzunk bele 2 dl tejfölt, 2 evőkanál apróra vágott metélőhagymát, 1 kávéskanál Worcester szószt, 1 mokkáskanál vegetát és 1 mokkáskanál fűszerpaprikát. Mixerrel rendelkezők alacsony fordulatszámon habverőpálcával végezzék a sajt pépesítését, mert ennek tisztítása jóval könnyebb, mint a darálóé. A hűtőből kivett sajtot daraboljuk fel, és hagyjuk szobahőmérsékletre felmelegedni, hogy a mixer könnyebben boldoguljon vele. Hűtőszekrényben, lefedve, néhány óráig érleljük. Felmelegítve tálaljuk.
Párolt zöldségekkel fogyasztva érvényesül leginkább az íze, de burgonyakrokettel vagy zsemlegombóccal, hortobágyi szójás gombóccal, illetve kirántott szójával fogyasztva ez a szósz is nagyon finom. Ja, és ez a mártás hidegen, szendvicskrémként is használható. Vastagon kenjük friss kenyérszeletekre vagy péksüteményekre. A magyaros ízek kedvelői csípős fűszerpaprikát is tehetnek bele. Szükség esetén a Worcester szósz 1 kávéskanál ketchuppal helyettesíthető. Az egzotikus ízek kedvelői sós szójaszószt (shoyu, tamari) is használhatnak helyette. Ha marad még a mártásból, azt hűtőszekrényben tároljuk – különösen ebben a hőségben.