Ezek a leggyakoribb fűszerek a konyhában
hirdetés
A fűszer, növényekből, gombákból, állatokból és ásványokból nyert anyagok. Hatóanyagaik miatt ételekhez, tartósításhoz használjuk fel őket. A fűszerek nagyrészt növényi eredetűek, erős íz hatású, aromájú része. Ezeket ételkészítéskor az ételek ízének, illatának megőrzésére, változtatására használnak kis mennyiségben.
A legfontosabb és legtöbbet használt fűszer a konyhasó. Ez ásványi eredetű. A fűszerek használatakor óvakodjunk az erős fűszerek, állandó és mértéktelen használatától. Kis mértékben elősegítik, javítják az étvágyat, illatukkal jobbá teszik az ételeinket, nagyobb mértékben azonban komolyan befolyásolják egészségünket, méghozzá negatív mértékben.
hirdetés
Főzéshez mindig friss fűszert használjunk, mert így azok alkotóelmei jobban ki tudják fejteni hatásukat. A nem friss növények vitamintartalma, ezért tápértéke is kisebb. Csak megbízható helyen vegyünk fűszereket, és csak annyit vágjunk fel, amennyi a főzéshez feltétlen szükséges. A könnyen romló zöld növények szárastul több napig eltartanak. Folyóvízzel leöblítjük, a vizet kirázva belőle, majd nylonzacskóba tesszük, a hűtőszekrény fűszertartójában lehet tárolni felhasználásig. A megtisztított gyökereket ugyanígy tárolhatjuk, és csak közvetlenül fogyasztás előtt daraboljuk fel. Felvágásukhoz éles, rozsdamentes kést, nedvesített és lecsurgatott deszkalapot használjunk, vagy műanyag lapot, mert vágáskor az értékes növényi nedvekben veszteség keletkezik.
Ha a friss fűszernövényt szárítani akarjuk, árnyas, szellős, pormentes helyre tegyük. A száraz növény akkor jó, ha száradási foka megfelelő, ha a növény jellegzetes színét, illatát megőrzi, és az ujjak között könnyen szét lehet morzsolni. Az így szárított növényeket zacskóban, száraz, szellős helyen, felakasztva lehet tárolni.
A nyers paradicsomot a fagy beállta előtt leszedjük, mert az ablakközé rakva beérik, és fogyasztható. Az érett paradicsomot, paprikát, zeller- és zöldség zöldet, megmossuk és lefagyasztjuk. Fagyott állapotban vagy a felengedés után, azonnal felhasználható. A fűszereket száraz állapotban, egymástól jól elválasztva külön helyen, fénytől óvva, zárt dobozokban tároljuk. A durvára őrölt fűszer tovább tartja meg az aromáját, de főzéskor őröljük meg, így tovább megtartja az aromáját, az illat- és íz anyagokat jobban ki tudja fejteni, így kevesebb fűszer felhasználásával is elérjük ugyanazt a hatást. A fűszerek fő hatóanyagai az alkaloidok, vízben nem oldódó, bázisos, a központi idegrendszerre ható anyagok. Az emberi szervezetre erős fiziológiai hatást gyakorolnak. Bódító, fájdalomcsillapító, izgató és élénkítő hatást fejtenek ki.
A fűszerek fő hatóanyagai közé tartoznak az ásványi anyagok. Az ásványi anyagokat a testépítő anyagok közé sorolják. A csont és más szövetek, és a zsír fontos építőanyaga a kalcium, jód, foszfor, vas és magnézium. Ezek a fűszernövények magvaiban, termésében találhatóak leginkább. A cserző anyagok vízben oldható, összehúzó ízű és hatású, eddig felderítetlen szerkezetű anyagok. Erjedést, rothadást, gyulladást gátló hatásuk miatt, a bélflórában a bomlási folyamatokat, a kellemetlen szagképződési folyamatokat, a baktériumok elszaporodását kedvezően befolyásolják, eloszlatják.
A fűszeres pácolás 3 célt szolgál. Egyrészt ízesítjük a húsféléket, tartósítjuk másrészt, és megőrizve friss színét, növeljük az élvezeti értékét. A pácolás során az elkészített fűszerkeveréket (majoránna, bors, kakukkfű) közvetlenül a húsra dörzsöljük, vagy kenjük, és kevés olajjal, zsírral bekenve zsírpapírba, illetve alufóliába tekerjük.