Hogyan legyünk igazi séfek?
hirdetés
Minden háziasszony arról álmodozik, hogy remek ételeket süssön-főzzön, különösebb erőfeszítés nélkül. Sokszor elakadunk, megakadunk, elbizonytalanodunk, s a legegyszerűbb módon kukába lökjük a nem sikerült ételeket, mivel nem ismerjük azokat a praktikákat, amivel megmenthetjük őket.
A főzést az alapoktól kell kezdeni. Bizonyára minden nő emlékszik még arra, hogy édesanyja vagy nagymamája mellett a gőzölgő vasárnapi húslevest várva zöldséget tisztított a főételhez, vagy épp krémet kevert ki a desszerthez. Ha jobban belegondolunk, mindez okkal is történt, nem csak a kiskukták voltunk. Meg kellett tanulnunk, hogy milyen étel milyen alapanyagokból készül.
hirdetés
Ma már nem minden tizenéves tudja elmondani magáról azt, hogy rendelkezne minimális gasztronómiai ismeretekkel, sokszor kínossá válnak az ilyen jellegű beszélgetések is. De ez nem jelenti azt, hogy késő lenne megtanulni főzni. Sőt, a gasztronómia folyamatosan fejlődik, átalakul, ennek köszönhetően megannyi konyha különlegességét is elsajátíthatjuk életünk során, nem csak az alapokat.
Ha nincs arra lehetőségünk, hogy beiratkozzunk egy főzőiskolába, vagy már nincs olyan családtagunk, akitől el tudnánk sajátítani lépésről lépésre az alapokat, annak nagyszerű segítség lehet Joanna Farrow Főzősikola című könyve. A Főzőiskola könnyen követhető leírásai lépésről lépésre végigvezetik az olvasót mindazokon a konyhai eljárásokon, amelyek ismeretében nagyszerű szakács válhat bárkiből. Megmutatja, hogyan váljunk profivá a konyhában minden téren, a besamelmártás készítésétől a halfilézésen vagy a zselatin felhasználásán át a tésztagyúrásig, a tortalapok vagy a kenyér sütéséig. A könyv több mint 250 olyan eljárást mutat be, amelyek segítségével lenyűgözhetjük barátainkat és családtagjainkat a gasztronómiai teljesítményünkkel.
A sütésen és főzésen túl Joanna Farrow arra is kitér, hogy milyen konyhai eszközökre van szüksége egy átlagos konyhatündérnek, melyek azok a konyhai gépek, amik nélkülözhetetlenek, illetve mik azok az extrák, amikkel egyszerűbb lesz a legnehezebb fogás elkészítése is. Ezekkel az alapokkal azt is tudni fogjuk, hogy milyen alapanyagokból miket készíthetünk, akár recepteskönyv nélkül is.
A könyv tematikusan dolgozza fel a legegyszerűbb és a legbonyolultabb eljárásokat, külön fejezet foglalkozik a mártásokkal, levesekkel. Aztán következnek a különféle húsok és tengeri herkentyűk elkészítési praktikái. Szintén külön téma a gyümölcs és a zöldség, a tojásos, sajtos ételek, valamint a tésztafélék. De ennél sokkal többet nyújt. Jönnek a süteménytészták: omlós, égetett, leveles és rétestészták, formák kibélelése, vakonsütés, hogy aztán továbbnyargaljunk a péksütemények, kenyerek világába. Ez ugyanis a következő fejezet témája, mert ahogy a könyv is írja “a kenyérsütés az egyik leghálásabb és legnagyobb élményt nyújtó konyhai tevékenység”, amivel teljes mértékben egyet is értek. Itt sem maradnak el a jó ötletek (puha héjú kenyér, tartósabb kenyér, zsemle és baguette-forma, szódás kenyér és kovászos kenyér), ha mindezt elsajátítjuk, már a reggelikészítés is a zsebünkben lesz. A könyv utolsó fejezetében torták, fagylaltok és egyéb édességek elkészítési trükkjei kaptak helyet. A tortaformák kibélelésétől kezdve, a piskóták, kevert tészták, tortabevonók és töltelékek mellett parfé- és fagyikészítési módszerek, gyümölcshabok és zselék, karamellkészítés és csokoládétechnikák zárják a könyvet. A könyvet, amely minden kezdeti szkepticizmusom ellenére tényleg megtanít sok-sok hasznos dologra, és ha valaki ezeket a technikákat ügyesen kamatoztatja, akkor tényleg boldogulni fog a komolyabb konyhai kihívásokkal is.