Robottechnika és mesterséges intelligencia segíti Pompeii freskóinak mentését
hirdetés
A legmodernebb technikát vetik be Pompeii freskóinak rekonstruálásához. A mai Nápoly melletti ókori várost a Vezúv kitörése néptelenítette el 79-ben.
A finom hamu teljesen belepte a várost, megőrizve számos épületrészletet, így például falfestményeket. A töredékek kiegészítésében a mesterséges intelligencia és a robotok segíthetik a régészeket. Ariana Travigli restaurátor magyarázza, hogy a hiperspektrális technológia azért hozhat áttörést, mert a készülékek olyan hullámhosszú tartományban is látnak, ami az emberi szem által érzékelhető fényen kívül esik. Így a régészek számára eddig láthatatlan töredékek is a leletmentés folyamatába kerülnek.
hirdetés
A mesterséges intelligencia pedig abban segít, hogy a hamu, az eső, a hőmérséklet és a napsütés pusztításának ismeretében rekonstruálja a folyamatot visszafele, egészen az eredetit megközelítő állapotig. Mintha visszafelé pörgetnénk az idő filmjét. Eddig hiányzónak hitt képrészletek teszik tehát teljesebbé az ókori falfestményeket. A kőből készült épületrészek és a kemény használati tárgyak maradtak meg leginkább. Az elmúlt két évezred a színekben végezte a legnagyobb pusztítást, ezért segítség a kutatóknak az új technológia.
Forrás: Euronews