Kihat-e a vegetáriánus anya táplálkozása a magzatra?
hirdetés
A vegetáriánus várandós anya számára kellő energia- és tápanyagbevitelt eredményező táplálkozás esetén az újszülött születési súlya nem tér el a vegyesen táplálkozó anya újszülöttjének súlyától. Egyes populációkban azonban megfigyelték, hogy a vegetáriánus módon táplálkozó anya esetén a várandósság időtartama rövidebb lehet, akár 4 -5 nappal is valamint az újszülöttek születési súlya átlagosan kisebb, mint a vegyesen táplálkozó anyáknál.
Biztosra vehető, hogy egyes vegetáriánus populációkban (pl. hindu csoportok) fellelhető alacsonyabb születési testsúly az étrend típusának köszönhető, amelyben elsődleges befolyásoló szerepe az alacsonyabb energia bevitelnek, valamint esetlegesen a nem kielégítő vas, folsav, B12-vitamin ellátottságnak van.
hirdetés
A vegetáriánus irányzatok közül, az orvosok szerint a szakszerűen összeállított semi-, illetve ovo-lakto vegetáriánus étrend lehet kielégítő. Előbbi az állati eredetű táplálékok közül tejtermékek és tojás mellett tartalmaz halat és baromfihúst is, míg az utóbbi csak tejtermékeket és tojást.
A szigorú vegetáriánus (csak növényi) táplálkozás számos kockázattal jár a magzat fejlődésére és az anya egészségi állapotára is, ezért a várandósság alatt azt semmiképpen nem ajánlott folytatni. Bizonyos tápanyagok, a fehérje, kalcium, vas, cink, B6-vitamin, B12-vitamin, D-vitamin hiányos bevitele elsősorban a magzat nem megfelelő testi fejlődéséhez, vérszegénységhez, illetve az anyánál felszívódási zavarokhoz, csontritkuláshoz vezethet.
Ha a leendő anya a várandósság alatt is ragaszkodik ahhoz, hogy vegetáriánus táplálkozást kövessen, akkor különös figyelmet kell fordítani azoknak a tápanyagoknak (D-vitamin, B12-vitamin, kalcium, vas, cink) a kellő ellátottságára, amelyekben hiányos lehet az étrend. Ezért a vérkép rendszeres ellenőrzésére is nagyobb hangsúlyt kell fektetni. A megfelelő tápanyagbevitelt szakszerűen összeállított étrenddel, speciálisan dúsított táplálékokkal, valamint étrendkiegészítők alkalmazásával lehet fedezni. Folsavból többet tartalmazhat egy vegetáriánus anya é trendje, mint a hagyományosan táplálkozóé, de a megnövekedett folsav igény minden anyára vonatkozóan kiegészítést tesz szükségessé.
Különös figyelmet igénylő tápanyagok vegetáriánusok esetén
Fehérje: tejterméket és tojást tartalmazó, jól összeállított étrend esetén hiányával nem lehet számolni. A különböző fehérjeforrások aminosav összetétele és a fehérjekomplettálás lehetőségei azonban végtelenek számunkra. Különféle cereáliák és hüvelyesek segíteni tudnak a megfelelő anyagok pótlásában.
Vas: A vas legjobban hasznosuló formában a húsban és húskészítményekben, illetve a kis mennyiségben, ritkán fogyasztandó májban található. A növényi táplálékokban lévő vas rosszabbul hasznosul, érzékenyebb a vasfelszívódást befolyásoló, gátló tényezőkre. A vegetáriánus étrend tartalmazhat elegendő vasat ugyan, de a vasraktárak mégis lehetnek rosszabb állapotban. Vasban gazdag növényi táplálékok a teljes őrlésű (esetleg vassal dúsított) gabonakészítmények, a tofu, a hüvelyesek, az olajos magvak, diófélék, az aszalt gyümölcsök, illetve a zöld leveles zöldségfélék =pl. spenót, sóska). A vas felszívódását segíti a táplálék C -vitamin tartalma, és gátolják egyes összetevők (pl. nagy mennyiségű élelmi rost, fitátok – növényi savak).
Kalcium: szükséglete fedezhető az ajánlások alapján összeállított étrenddel, kalciumban gazdag a tej, a tejtermékek, a zöld leveles zöldségek, a szezámmag (pehely), a tofu, a teljes őrlésű és dúsított gabonakészítmények, illetve a hüvelyesfélék.
Cink: cinkben gazdag táplálékok a húsfélék, máj, hal, tojás és a tejtermékek. Jól összeállított ovo-lakto vegetáriánus étrend esetén hiányával nem kell számolni. Vannak jó növényi cinkforrások is (teljes őrlésű gabona alapú táplálékok, szója), azonban a túlzott mennyiségben fogyasztott növényi táplálékok élelmi rost, fitát és oxalát (növényi sav) tartalma csökkentheti a cink hasznosulását.
D-vitamin: a D-vitamin ellátottság általában nem jelent problémát a lakto-ovo vegetáriánusok esetén, és még kevésbé azoknál, akik halat is fogyasztanak. Vitaminpótlásra akkor van szükség, ha a napfényszegény körülmények jellemzőek az anyára.
B12-vitamin: vegetáriánus étrendben elsődlegesen a tej, tejtermékek, tojás, valamint a B12-vitaminnal dúsított szójakészítmények, gabonakészítmények a forrásai. Szigorú növényi étrendben nincs olyan táplálék, amely hasznosuló, megbízható formában tartalmazna B 12-vitamint.