Hol szüljünk?
hirdetés
Egyike az első kérdéseknek, amit a terhes nőnek el kell döntenie, hogy hol fog szülni. Ma Magyarországon a legtöbb gyermek gyakorlatilag klinikák vagy kórházak szülészeti osztályán születik. Néhány országban lehetséges az otthon szülés, de természetesen csak ott, ahol erre az objektív és szubjektív feltételek adottak.
A klinikákon és a kórházakban rendelkezésre áll minden berendezés és szakértelem a fájdalomcsillapításra. a magzat állapotának műszeres megfigyelésére. Szükség esetén beavatkoznak a szülés folyamatába, és sürgősségi ellátást nyújtanak az anyának vagy az újszülöttnek, ha valamilyen probléma merül fel. A szülés után változó, hogy mennyi ideig kell a kórházban bent maradnunk, egyes helyeken még az is elképzelhető, hogy még aznap hazamehetünk. Hosszabb kórházi tartózkodásra aligha van lehetőség, de a gyermekorvostól és a védőnőtől az otthonunkban is segítséget kapunk.
hirdetés
Magyarországi gyakorlat szerint általában lehetőség van an-a, hogy az az orvos legyen ott a szülésnél, aki a terhesgondozást is végezte. Ez kiváló alkalom a megfelelő kapcsolat és a bizalom kialakulására a szülészorvos és a terhes anya között.
A kórházi osztályok sokszor nagyon zajosak és az ismeretlen környezet ijesztőnek tűnhet. De mind több szülészeti intézetben szerveznek terhestanfolyamokat, ahol bemutatják a szülőszobát, a gyermekágyas kórtermet, hogy ezzel is csökkentsék az idegenség érzését az anyában. Nem minden kórház egyforma, így tanácsos a saját szemünkkel is meggyőződni a választott kórház által nyújtott lehetőségekről. Van olyan, ahol az otthon kényelmét nyújtó, barátságosan berendezett szülőszoba vár, és olyat is találhatunk, ahol lehetőség van a vizben vajúdásra is.
Számos európai országban lehetőség van arra, hogy a körzeti orvos vagy a körzeti szülésznő jelen legyen a szülésnél a kórházban - ez egyesíti a kórházi és az otthoni szülés előnyeit.
Dominó – házhoz jön a szülésznő
A dominórendszerben - a fentiekhez hasonlóan a bába és esetleg a körzeti orvos végzi a terhesgondozást. Amikor a vajúdás megkezdődik, az egyik szülésznő bekiséri a szülő nőt a kórházba, és ott marad vele a szülés alatt. Ha minden rendben megy, az újdonsült anya hat órával a szülés után hazamehet, és a szülésznő otthon látogatja.
Otthoni szülés
Ha a terhes nő egészséges, 35 év alatti, és a terhessége normálisan fejlődik, úgy érezheti, hogy könnyebben elviseli a vajúdást és a szülést megszokott környezetében, a családjában.
Komplikáció esetén azonban kórházba kell menni, és így tovább tart, mire a baba vagy a szülő anya megkapja a sürgősségi ellátást. A fajdalomcsillapítás lehetőségei szűkösebbek; epidurális érzéstelenítésre pedig nincs lehetőség.
Hová menjünk terhesgondozásra?
A terhes anyák gondozásba vétele az állandó lakhely szerinti terhesgondozóban történik.
Amennyiben a terhes anyák nem az állandó lakhely szerinti klinikán, kórházban szülnek, úgy a terhesgondozást a választott szülést vezető orvos és az állandó lakhely szerinti terhesgondozó közösen végzi.
Manapság szinte kockázatmentesen lehet gyermekszülésre vállalkozni. Ez nagyrészt a könnyen hozzáférhető terhesgondozási rendszernek köszönhető. A terhesség alatt rendszeres időközönként végzett vizsgálatokkal és tesztekkel ellenőrzik az anya állapotát és a magzat egészséges fejlődését. Mindent megtesznek annak érdekében, hogy a szülés komplikációmentesen folyjon le. Ha valamilyen probléma felmerül, ez korán kimutatható és hatékonyan kezelhető. Fontos a terhesgondozást
a terhesség korai szakaszában elkezdeni, hogy az első tesztek és vizsgálatok eredménye összehasonlítási alapul szolgálhasson a későbbi változások megítéléséhez. Ezért amint a terhesség bizonyossá vált, azonnal jelentkezni kell a helyi vagy a kerületi terhestanácsadáson, ahol a további vizsgálatokhoz szükséges elintéznivalókról tájékoztatnak. A vizsgálatokon való részvétel minden terhes anya számára kötelező. A terhestorna is hasznos, korábban bővebben írtunk erről is.