Tudtad, hogy a gyereknap Törökországból származik?
hirdetés
Igen, bizony! A minden évben ezen a napon tartandó Nemzetközi Gyermeknap először Törökországban került megrendezésre, és hogy miért pont június 1.-re esett a választás? Nem tudni.
Nem csak az apák és anyák készülnek lázasan minden évben a gyereknapra. Ez az ünnep a gyerekeké, és természetesen, ha már róluk szól, ők a legizgatottabbak. A gyereknapi rendezvényeken megannyi érdekes programban vehetnek részt, kipróbálhatnak és megkóstolhatnak olyan különlegességeket is, amiket az év többi napján nem mindig sikerül. Tegnap és tegnapelőtt Budapesten, a Városligetben is izgalmas programok vártak a fiatalokra, a legkisebb generációtól a serdülőkig mindenki megtalálta a számára izgalmas programot. Ilyenkor helyet kapnak a különféle kampányok és prevenciós akciók is.
hirdetés
De vajon mennyire ismerjük a Nemzetközi Gyermeknappal kapcsolatos történelmi hátteret? Tudtad-e például azt, hogy ez az ünnep először 1920-ban került megünneplésre, méghozzá Törökországban? Vagy hogy ez az ünnep eleinte a kommunista államokra volt jellemző? A gyermeknap a világ sok országában ünnepnap. A Nemzetközi Gyermeknapot többnyire június 1.-én tartják, de érdekesmód nem minden országban. Magyarországon például 1931-től ünneplik ezt a napot és sokáig inkább gyermekhét volt, mint gyermeknap. Aztán az 1950-es években lerövidült, és május utolsó vasárnapján tartották, idén például ez pont a hónap utolsó napjára is esett. Természetesen a változatos és színes programsorozat sok esetben nem fér bele egy napba, ezért rendszerint a gyereknap már szombaton megkezdődik. Azt, hogy sok országban miért épp június 1.-én tartják a gyerekek napját érdekes módon nem lehet tudni.
Mióta van Egyetemes Gyermeknap?
A kérdés megválaszolására a Wikipédiát hívtuk segítségül. Az ENSZ közgyűlése 1954-ben javasolta (836(IX). határozat), hogy minden országban tartsák meg az egyetemes gyermeknapot. Az ünnep célja, hogy megemlékezzenek a világ gyermekeinek testvériségéről és egymás közti megértésről, valamint a gyermekek jóléte érdekében kifejtett küzdelemről. Javasolták a kormányoknak, hogy mindenhol olyan napot jelöljenek ki erre a célra, amit megfelelőnek gondolnak.
Mint azt már korábban is említettük, országonként eltér a Nemzetközi Gyermeknap dátuma. Ausztráliában például a gyermeknapot októberben tartják, méghozzá a hónap negyedik szerdáján. Sőt, itt még mindig érvényes, hogy egész héten ünneplik a gyerkőcöket. Argentinában például augusztus második vasárnapján van gyereknap, ilyenkor árusok jobbnál jobb édességekkel halmozzák el az ünneplő családokat, és hozzánk hasonlóan remek programokkal szórakoztatják a fiatalokat. Érdekesség az is, hogy Bangladesben például nagyon sokáig nem tartották a gyermeknapot. Ez mindaddig így volt, míg nem kezdtek el nagyobb hangsúlyt fektetni a gyermekek jogaira, ennek köszönhetően előtérbe került ez az ünnep is. Kanadában is csak 1993-ban határoztak úgy, hogy legyen gyereknap. November 20-án szokták tartani, viszont ha hétköznapra esik, akkor nem veszik szabadnapnak. A közép-afrikai országokban – mint például Kongó, Csád, Gabon, stb. – a gyereknap ünneplését december 25-ére tartogatják. Ha arra vagy kíváncsi például, melyik országokban nem tartják egyáltalán ezt az ünnepet, akkor példaként felhozzuk Olaszországot és Izraelt. Végezetül pedig lássunk néhány országot, ahol ugyanúgy június 1.-én tartják, mint nálunk. Ha Európára fokuszálunk, akkor kapásból Németország, Románia, Lengyelország, Portugália, Szlovákia és Csehország jut eszünkbe. Szintén ma ünneplik a gyermekeket Észak-Korában, Vietnámban és Kínában is.