Mire utal a kisbaba sírása?
hirdetés
Amikor a kisbaba megszületik, az első néhány hónapban csak az édesanyjára, legszűkebb környezetére van utalva, és többnyire csak a sírással tudja jelezni, ha valami nincs rendben, ha valamilyen szükséglete van.
Az édesanya pedig saját tapasztalataira, érzéseire utalva próbálja ezeket a szükségleteket kielégíteni, hogy a kisbaba minél nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb légkörben cseperedjen. Aki jól megfigyeli kisbabája sírását, idővel felfedezheti a különbségeket sírás és sírás között.
hirdetés
Milyen okai lehetnek, ha a baba sír?
- Kezd éhes lenni (gyengébb sírdogálás), ilyenkor kezét a szájához is emelheti.
- Fáj valamije (általában erős, éles sírás).
- Tele van a pelenka, kényelmetlenül érzi magát.
- Valamilyen fizikai szükséglete van, komfortérzete, hőérzete rossz, fázik vagy túl melege van (nyűgös, vagy ideges, hangos sírás).
- Egyedül érzi magát, ilyenkor kis szünetekkel újrakezdődhet a sírás.
- Stresszhatás éri pl. szokatlan, éles zajok, fények.
- Álmos nyűgös, gyengébb sírás, szemdörzsöléssel.
- Túlzsúfolt, idegen helyen is előfordul a sírás, ilyenkor a biztonságérzetét növelhetjük azzal, ha megsimogatjuk, vagy felvesszük, megnyugtatjuk.
A sírás csökkenti a stresszt, feszültségoldó hatású, de a pár hónapos babákat nem szabad hagyni sokáig sírni! Meg kell próbálni meg találni és megszüntetni a sírás okát. Az első néhány hónapban neki még nincs más lehetősége arra, hogy jelezze, ha szüksége van valamire. Ha sokszor hagyják sírni a babát ebben a korban, akkor azt tanulhatja meg, hogy felesleges sírni, ez pedig a későbbi kommunikációban problémákat okozhat. Minden korban nagyon fontos a visszajelzés!
A sok és erős sírástól a hangszálak is károsodhatnak, ami a beszéd kialakulásának folyamatában problémát okozhat.
Persze nem csak a sírás az egyedüli, amivel a babák jelezni tudnak felénk, hiszen már születéstől fogva adnak bizonyos apró jelzéseket a szükségleteik kifejezésére, de ezeket elsőre nagyon nehéz megérteni, észrevenni. Nagy odafigyelés és ráhangolódás kell a babára. Ahogy telnek a hónapok, a sírást kiegészíti a gőgicsélés, majd azok a reflexszerű hangmegnyilvánulások, melyekből már könnyebben lehet arra következtetni, hogy a baba jól érzi magát, vagy éppen szüksége van valamire.
A hangadáson kívül minden babánál jelen vannak a testbeszéd és a gesztusok különböző formái. Ezeket néhány szülő jobban megérti - azt mondják, érzik, mit szeretne a babájuk -, s vannak, akiknek nehezebben megy e jelzések jelentését megállapítani. Ezzel sincs semmi gond, hisz nem vagyunk egyformák, és egy anyuka, főleg, ha első babáját neveli, természetes dolog, hogy nem tudhatja mindig a megoldást egy-egy helyzetre, problémára. A megértésben is segítségre lehet a babajelbeszéd módszere.A módszernél egyszerre kell vizsgálni a baba beszédfejlődését és mozgásfejlődését. Hiszen ahhoz, hogy babajeleket taníthassunk, szükség van a finom motoros mozgások olyan szintű fejlettségére, amikor a baba már használni tudja a kezecskéit, és mindezt tudatos irányítással teszi. Körülbelül 4-5 hónapos korban jutnak el a babák arra a szintre, amikor már a kezükkel meg tudnak fogni egy-egy tárgyat, és nézegetik, vizsgálják, szájukhoz emelik, láthatóan érdeklődnek iránta. Nagyjából ez az a kor, amikortól a kisbaba képessé válik arra, hogy visszajeleljen nekünk. Természetesen ez egy hosszabb folyamat eredménye.
Forrás: nlcafe.hu
Képek: nlcafe.hu és noiportal.hu