Mutassunk példát gyermekeinknek a szebb mosolyért!
hirdetés
A fogorvosok többsége azt javasolja, hogy a gyermekeknek már 2 éves kortól kezdődően évente legalább 1-2 alkalommal kellene fogorvoshoz járni, hogy biztosak lehessünk abban, hogy a gyermekek fogai rendben nőnek és fejlődnek.
Ez a szülőknek is kiváló alkalom arra, hogy ismereteket szerezzenek a fogak fejlődéséről, a megfelelő fluoridmennyiség szükségességéről és segítséget kaphatnak abban, hogy a gyermek helyes szájápolási szokásainak kialakításában hogyan tudnak részt venni. A fogorvosnál történő látogatás hasznos lehet más okból is; ismereteket szerezhetünk a helyes táplálkozásról és étrendről, valamint bizonyos szájon belüli sérülések megfelelő kezeléséről, vagy akár arról, mit lehet tenni a cumiról való leszoktatás érdekében.
hirdetés
Ahogyan ezt a Colgate felmérése is megmutatja, ezt a tanácsot nem minden esetben fogadják meg a szülők. Jelentős részük (32%) elmondása szerint gyermekükkel évente egyszer, már akkor látogatnak el a fogorvoshoz, amikor késő és fogorvosi beavatkozás szükséges. Európában átlagosan a gyermekeknek hétéves korukban már van tömött foguk, és 9%-uknak már foghúzása is volt. A szülők a fogorvosi beavatkozások okai között említették a túl sok cukros étel fogyasztását (28%) és a nem megfelelő fogmosást (23%).
Oktatás és példamutatás
A Colgate szerint a legjobb eszköz a példamutatás. Az oktatás mellett ezzel tudjuk leginkább rávenni őket a megfelelő és helyes fogápolásra. Szervezhetünk közös családi fogmosásokat a tükör előtt, vagy akár csak a szülők mossanak fogat a gyermekeik előtt azért, hogy lássák, pontosan hogyan és milyen hosszan kell fogat mosni. A szülőknek arra is külön figyelmet kell fordítaniuk, hogy gyermekük ugyanolyan alaposan mossa meg a tejfogait, mint a maradandó fogakat. Az emberek nagy része úgy gondolja, hogy a tejfogakat nem szükséges olyan alaposan ápolni. Ez a vélemény azonban nem helyes, mivel a baktériumok, amelyek a szájüregbe bekerülnek a gyermek születése után, nem tűnnek el a tejfogak elvesztésekor.
A helyes szájhigiénés szokások kialakítását, akár vicces formában is végezhetjük. Ez főleg akkor fontos, ha a gyermeknek problémája van a fogmosás megfelelő hosszának betartásával. Betehetjük például a kedvenc zenéjét (körülbelül 2 perc), vagy családi „fogmosóversenyt” rendezhetünk „ki bírja tovább”.
Gondoskodjon minden szülő megfelelően gyermeke fogairól és tanítsa meg neki a helyes szájápolási technikát:
- Naponta legalább kétszer mossa meg gyermeke fogát fluoridos fogkrémmel, ami eltávolítja a lepedéket, a fogszuvasodás fő okozóját.
- Szükség esetén használhat megfelelő fogselymet, amely kellően eltávolítja a fogak közötti, valamint az íny szélénél található lepedéket, még mielőtt a fogkő kialakul.
- Ha fogkő képződik, azt már csak szakszerű eljárással lehet eltávolítani.
- Csökkentse a cukorban vagy keményítőben gazdag ételek fogyasztását - hiszen ezek gyakran plakk képződést okoznak, amely fogszuvasodáshoz vezet.
- Ne adjon, vagy ne gyakran adjon gyermekének rágcsálnivalót, snacket.
- Olyan szájápolási termékeket (pl. fogkrémet) használjon, amely fluoridot tartalmaz.
- Rendszeresen vigye el gyermekét fogorvosi ellenőrző vizsgálatra!
Segítsünk gyermekeinknek a fogmosásban a következő tanácsok alapján: Tegyünk borsószem nagyságú fluoridos fogkrémet a fogkefére; de ügyeljünk arra is, hogy gyermekünk ne nyelje le a fogkrémet. A fogkefe szálait ferdén helyezzük az íny szélére, majd körkörös vagy sepregető mozdulatokkal tisztítsa meg a fogak felszínét. Ugyanígy tisztítsa a fogak belső felszínét is. A fogkefe felső részét használjuk az első fogak belső felületének tisztításához. Emellett a fogak rágófelszínét is előre-hátra mozdulatokkal meg kell tisztítani. Ne feledjük megtisztítani gyermekünk nyelvét sem, amire lepedék rakódhat le.