A fájó torok mögötti okok
hirdetés
A torok sok minden miatt fájhat. Lehet az torokgyulladás, influenza, vagy nátha. Gyakran azonban más okok állnak a háttérben, például a rossz fogak miatti állkapocs-erőltetés. Elsőre talán ez kibogozhatatlan probléma, így jobb, ha szakorvoshoz fordulunk vele. Hiszen csak ő tudja megmondani, az összes szimptóma, milyen betegségre utal.
A torokfájás mögött rengeteg probléma állhat, ilyen a rákos megbetegedés is. A torokfájást, mint tünetet gyakorta gyulladásos megbetegedések okozzák. A torokfájás hátterében a reflux megbetegedés is állhat. A reflux olyan betegség, aminek a során a gyomor savtartalma visszajut a nyelőcsőbe. A torokfájás mögött ugyanúgy állhatnak kórokozók, mint lelki eredetű problémák, így jobb, ha ezeket tisztázzuk. A torok igen fontos terület, hiszen itt képződik a hang, itt és ezzel fejezzük ki magunkat, így ha megbetegszik, az komoly pszichés problémát jelez, mert ez egy olyan fontos terület a szervezet szempontjából, ami a támadások gócpontja lehet.
hirdetés
Ha a torok fáj, az a testi egyensúly felborulását jelenti, és ha nem folyik az orrunk, akkor már lemondhatunk arról, hogy náthával van dolgunk, és ha a gyomrunkból se jön vissza semmilyen folyadék, akkor a reflux is kizárva, ha nem túl erős a torok fájdalma, akkor legvalószínűbb, hogy lelki okai vannak a betegségnek, és ezt lelkileg is kell rendeznünk. A háttérben valószínűleg ki nem mondott dolgok állnak, amelyek a torkodra mehettek, és ezért fájhat. A torokfájás hátterében állhat a mononukleózis, ami fiatal férfiak betegsége, és a csókolózás miatt alakulhat ki, ez lázzal és fáradékonysággal járhat. A torokfájást okozhatja allergia is, ha torkodban szúró-kaparó érzést érzel, és annak a növénynek van szezonja, amire allergiás vagy, akkor nagy valószínűséggel erről van szó.
Mint láthatjuk tehát, a torokfájás mögött rengeteg tényező állhat, nemcsak a megfázás és a torokgyulladás. A probléma tehát összetettebb. Az általános megfázásra és torokgyulladásra az a jellemző, hogy ez maga a betegség, míg a fentebb felsorolt megannyi példa csak tünete valamilyen betegségnek, itt, ezekben az esetekben a torokfájás szimptóma. Így minden olyan esetben, ha a torokfájás 3 héten át is eltart, jobb, ha kezelőorvoshoz fordulunk, ilyenkor már komolyabb, a fent említettek közül valamelyik betegség áll a háttérben, és jobb idejében kideríteni, hogy az reflux vagy rák-betegség, hogy minél előbb kezelni tudják a problémát. A torok központi szervünk, így nagyon figyeljünk egészségére, kerüljük a toroknak ártalmas dolgokat, mint a jéghideg italok, hiába, hogy nyár van, vagy a náthás barátnővel való csókolózás.
Ha komolyabb betegség áll a háttérben, azt mi magunk nem tudjuk kezelni, így azt célszerű orvosra bízni, azonban az első lépést nekünk kell megtenni, hogy rájöhessenek a torokfájás valódi okára. Legyen az reflux-betegség, vagy rossz fogak miatti állkapocs-erőltetés, vagy streptococcus okozta torokgyulladás, ami a garat fertőzéses megbetegedése. Utóbbinak gyakori tünete a torokfájás.
Vigyázzunk hát torkunk egészségére, ebben az esetben is a legjobb módszer a megelőzés, ha egészségesen élünk, az a szervezet egészét karban tartja, és nem megy rá egyik szervünkre sem a betegség, legyen az akár lelki eredetű, akár fiziológiai természetű.