A rossz emésztés a fogfájásból indul ki
hirdetés
Mennyit kell vívódni manapság a gyerekekkel, hogy használják már rendszeresen azt a gyönyörű, figurás, ilyen-olyan illeszkedő fogkefét, nemde? Minél civilizáltabbak vagyunk, annál nagyobb a jelentősége, hogy ne maradjon ki, sőt mi több, majdnem hogy minden evés utáni gyakorlattá kellene tenni, azért hogy valamennyire épséges fogaink maradjanak felnőtt korunkra.
Ezen túl nem is eszünk elég rágnivaló dolgot, vagyis zöldségeket, nem rágcsálunk répát, almát, retket, nem ropogtatunk magvakat, gabonát, melyek erősítenék a fogínyt, és legalább addig sem a cukros sutit eszegetnénk. A szuvas fog előbb csak fájdogál, aztán betömik, persze amalgámmal, ami már indításnak is elég rossz. Később a tömés mellett, alatt is romlik a fog, a fájdalmak nőnek, a tömött fogak szaporodnak, majd csökkennek, mert 40 éves korod táján már ki kell húzogatni belőlük elég sokat. Jön a pótlás, ha eddig elkerült. Fogorvosi vizitek, rengeteg idő, fájdalom, és persze tetemes pénz. Pesszimista a hozzáállásom? Inkább tényszerű észrevétel. Sajnos ez vár ránk.
hirdetés
Akinél pedig gondok vannak a harapás és rágás körül, ott gondok lesznek az emésztéssel is. A nem jól megrágott étellel a gyomornak gyűlik meg a baja, többletidő és többletmunka számára, energia-elvonás a szervezetben. A másik, amely dolog miatt nem lényegtelen a fogak elég jó állapota, az a fogak és az egyes szervek kapcsolata. A szervezet energiarendszerként működik, nem ritka, hogy egy krónikus probléma gyökere egy évek, évtizedek óta gyulladt, vagy rossz állapotban lévő fog.
Az emésztőrendszer egyik gyakori betegsége az epekő. Az idő előrehaladtával ennek is nő a veszélye. Az is lehet, hogy rejtetten ott halmozódik az epezacskóban néhány kövecske anélkül, hogy tudnál róla. Gondot akkor okoz, mikor hányinger, hányás, borda alá sugárzó fájdalom jelentkezik. Komoly szövődmények követhetik a kialakult kövességet, ha elmarad a szakszerű kezelés. Ki lehet emelni a megelőzést, ám jellemző módon az ember csak akkor kezd el vigyázni magára, amikor érezhető a baj. A megelőzésben szerepet játszik a cukorbetegség felismerése és kezelése, az elhízás elkerülése, valamint a szervezet túlsavasodásának kivédése. Az epekő kialakulása az élelmiszerektől is függ. Ha sok tejfölös, fűszeres, olajos ételt fogyasztunk, ne csodálkozzunk, hogy utolér minket egy epekrízis.
Rossz fogakra és a rossz emésztésre vezethető vissza a székrekedés is. A székrekedés ártalmatlannak tűnő probléma, sokan elintézik azzal a témát, hogy ebbe a típusba tartoznak, hiába próbálnak bármit, nem történik változás. Igaz, hogy a helytelen életmód és a rossz fogak a legfőbb okai a nehéz székletürítésnek, ám az idegrendszeri tényezők is erős befolyás alatt tartják e területet. A helytelen életmód a mozgáshiányt jelenti, mely bélrenyheségre kárhoztat, valamint a sok mesterséges táplálék. Ezek a belek kis mélyedéseiben megbújva, felhalmozódva, folyamatosan mérgezik a szervezetet. A mesterséges táplálék negatív következményeitől nem véd, de legalább meggyorsítja távozását a szervezetből a napi bőséges vízfogyasztás. Folyadékról hallasz folyton, azonban nem közömbös, hogy az milyen folyadék. A szénsavas, cukros üdítő folyadék, azonban méreg. Víz, víz és víz – ez legyen a mottód! Ha már annyira irányított az életed, hogy vécére sem akkor mész, amikor természetes szükségleted lenne, akkor szerintem már elég nagy a baj. A belső késztetések elnyomása odavezet, hogy idővel megszűnik a székelési inger. Ez elég rosszul hangzik, nem? Amit tenni lehet az az, hogy reggel, egy pohár (meleg) víz, vagy tejeskávé megivása után a vécén ülve hasmasszázs közben próbálgatsz. Ne annyira, hogy aranyeres problémát okozzon, csak rendszeresen, minden reggel odaülni, ha kell, ha nem. Idővel megszokja a szervezet, hogy reggel ez a dolga, remélhetőleg.
Forrás
Kép: femina.hu