A sok edzés miatt is kialakulhat köszvény
hirdetés
A köszvényről hazánkban többnyire kevesen tudnak az emberek és emiatt számos tévhit is kialakult már. Tegyük picit tisztába a dolgokat. A köszvény egy olyan ízületi gyulladás, amelyet rohamokban jelentkező fájdalom, duzzanat, kipirosodás jellemez. A kiváltó oka pedig a szervezet magas húgysavszintje. Cikkünkben eloszlatjuk azt a tévhitet, miszerint a sok edzés mellett nem alakulhat ki köszvény.
Különleges eset
hirdetés
Többnyire azt gondolhatjuk, hogy ez a betegség csak az idősebb korosztályokat riogatja. Ez viszont koránt sincs így, ugyanis egyre több fiatal is a köszvénnyel küzd. Az egésznek pedig a pikantériája, hogy olyan embernél is előfordul, aki rendszeresen edzi a testét. Dr. Zsiska Beátához fordult egy 26 éves férfi, akinél megállapították a vizsgálatok után, hogy bizony köszvényben szenved. Egy aktív életmódot folytató, fress fiatalemberről volt szó, aki finoman szólva nem veti meg a teste edzését sem.
„A fiatalembernek az első pár évben 1-1 alkalommal jöttek ki emelkedett vér húgysavszint mellett a típusos köszvényes ízületi gyulladás tünetei éjjel vagy hajnalban valamelyik nagylábujján (vörös duzzanat, melegség a gyulladt ízületnél, fájdalom és mozgáskorlátozottság az érintett területen). Ez a pár alkalom kiesés eleinte nem gátolta a munkájában, dehiába tartotta be a szigorú diétát, fogyasztott megfelelő mennyiségű folyadékot, szedte a korábban beállított gyógyszert az utóbbi 1 évben már szinte minden második hónapban jelentkeztek ezek az ízületi gyulladással járó rohamok. Azzal keresett fel, mit tudna még tenni, hogy a rohamok gyakoriságát csökkentse a diéta betartása, elegendő folyadék fogyasztása és a megfelelő gyógyszer szedése mellett.
A páciens leleteit megnézve (kizárhatóak voltak az egyéb eredetű köszvényes betegségek pl. gyógyszerek, pikkelysömör, daganatos megbetegedések) és megvizsgálva összeállt a kép. A folyamatos napi edzések és fizikai terhelés mellett kevés időt fordítottak, az izmok regenerálódására, nyújtásra, masszázsra. A fizikális vizsgálattal jelentősen kötött és nyomásra érzékeny izomkötegeket lehetett tapintani a talpon és a lábakon, ami jelentősen hozzájárulhatott, hogy éjszakai alvásnál ahhoz, hogy amikor a keringést nem segíti az izmok pumpa funkciója, az lelassuljon.” –nyilatkozta Dr. Zsiska Beáta a napidoktor.hu oldalnak
A szakember továbbá kifejtette azt is, hogy mindenképpen menjünk rendszeresen masszázsra vagy magunkat masszírozzuk meg. Ez ugyanis segít ellazítani az izmokat, így a köszvény ellen is sikeresen felvehetjük a versenyt. Hosszú távú megoldásra viszont csak akkor lehet számítani, ha orvoshoz fordulunk és betartjuk az ő javaslatait, részt veszünk az előírt kezelésen.
A köszvény jellemzői
„A megbetegedés először az ízületeket érinti, mely leggyakrabban a láb öregujj ízületén jelentkezik, de gyakori még a térdeken és a bokákon is a kialakulása, ennek neve podagra. A köszvényes roham szinte mindig hirtelen, és főleg éjszaka kezdődik: Intenzív ízületi fájdalom. A köszvény leggyakrabban a nagylábujj nagy ízületét érinti, de kialakulhat az alsó, és a felső végtagok más ízületeiben is. A fájdalom jellemzően 5-10 napon keresztül tart, közben intenzitása fokozatosan csökken, majd magától is elmúlik. Gyulladás és kipirosodás. Az érintett ízület vagy ízületek megduzzadnak, pirossá és nyomás érzékennyé válnak.” -írják a webbeteg.hu oldalon
Forrás: napidoktor.hu és webbeteg.hu
Képek: nepbetegsegek.hu és hazipatika.com