Így szabadítsa meg a gyereket a túlsúlytól
hirdetés
Ha gyermekünk BMI-indexe alapján már túlsúlyosnak vagy kövérnek számít, el kell kezdeni a kúrát.
Jobb kikérni a kezelőorvos vagy egy táplálkozási tanácsadó véleményét, létezik azonban pár alapszabály, amelyeket mindenképpen be kell tartani:
hirdetés
Több mozogás – találjunk ki olyan mozgást, amelyet a gyerekkel közösen tudunk végezni, ez jobban motiválja őt.
Kevesebbet kell enni – reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora és elég! Ezek között nem kell egyfolytában nassolni!
Egészségesebb táplálkozás – a gyerek étrendjébe iktassunk be egészséges, kalóriaszegény ételeket, például teljes kiőrlésű lisztből készült tésztákat, pékárut, az édességet cseréljük le szárított gyümölcsre, magvakra! Készítsünk finom, vonzó, egészséges tízórait a gyerekeknek! Ha otthonról visznek enni, kisebb az esélye, hogy napközben egészségtelen ételekkel fogják magukat tömni, és a büfében édességet vesznek.
Kevesebb fast food – Ellenőrizzük, gyermekünk elmegy-e ebédre az iskolában, vagy nem szokott-e ebéd helyett fast foodot enni! Próbáljuk kideríteni, nem cseréli-e el a tízóraiját édességekre vagy csipszre! El kell érni, hogy gyermekünk rendszeresen normális ebédet egyen!
Kevesebb cukor – az édes üdítőt le kell cserélni tiszta vízre vagy nem édesített gyümölcsös teára, valamint korlátozzuk az édességeket!
A választás joga – ne tiltsuk meg gyermekünknek, hogy nézze a kalóriadús ételeket és italokat népszerűsítő reklámokat, hanem inkább tanítsuk meg vele, hogy noha mindez lehet finom, de nem egészséges, sőt kimondottan árthat neki.
Legyen beszédtéma az egészség otthon – amikor csak lehet, beszélgessünk gyermekünkkel az egészséges táplálkozásról! Körbe-körbe mondogassuk neki, egyszer majd csak megjegyzi!
A radikális diéta nem megoldás – kerüljük a drasztikus fogyókúrát és koplalást! A fejlődésben levő gyermeknek ez árthat, ráadásul így egészségtelen szokásokat sajátíthat el.
A jó példa ereje – magunk is táplálkozzunk egészségesen és mozogjunk sokat! Vigyük el a gyerekeket biciklizni, futni, labdázzunk, sétáljunk, ússzunk együtt! Sokat legyünk a friss levegőn, de otthon is tornásszunk közösen!
Kevesebb tévé és okos eszköz – ha gyermekünk túlsúllyal küszködik, ne engedjük, hogy sokat mobilozzon, tévét nézzen, táblagépezzen, számítógépezzen!
Stressz nélküli élet – ne terheljük le túlságosan sok szakkörrel és különórával a gyerekeket! A nagyobb mértékű stresszt sokan nassolással, főleg édességekkel ellensúlyozzák.
Forrás: Egészségkalauz