Jobb ember szeretnél lenni? Itt a megoldás!
hirdetés

Megváltoztatja a személyiségünket az olvasás. Sokáig úgy gondolták, hogy a személyiségünk genetikailag meghatározott, és bármennyire is szeretnénk, nem tudunk ezen változtatni. Azonban bizonyos személyiségjegyek igenis alakíthatóak, például izgalmas könyveken keresztül. Hogyan?
Az egyik legelterjedtebb modell szerint a személyiségünket öt nagyobb faktor határozza meg: mennyire vagyunk kíváncsiak vagy óvatosak, mennyire vagyunk szervezettek vagy szétszórtak, mennyire vagyunk társaságkedvelőek vagy visszafogottabbak, mennyire vagyunk barátságosak vagy gyanakvóak, illetve mennyire vagyunk szorongóak vagy magabiztosak. Minden személyiségfaktornak vannak jó és rossz elemei, melyek megkönnyíthetik vagy éppen megnehezíthetik az életünket. Mivel sokak szerint a személyiségünk olyan előre meghatározott dolog, melyen nem tudunk változtatni, a személyiségjegyeink elfogadása néhány ember számára kifejezett nehézséget jelenthet a mindennapokban: aki óvatosabb típus, az szívesen lenne egy kicsit kalandvágyóbb, aki hajlamos a befelé fordulásra, irigykedhet nyitottabb barátaira.
hirdetés
Egy új kutatás szerint azonban a személyiségünk igenis formálható, méghozzá a könyveken és az olvasáson keresztül. A University of Toronto szakemberei, Maja Djikic és Keith Oatley szerint a regények, novellák olvasása különösen az empátiára, illetve az új élményekre való nyitottságra van nagyon jó hatással. Djikic és Oatley szerint ez annak köszönhető, hogy a sokat olvasó emberek pontosabban észlelik mások érzéseit, könnyebben bele tudnak helyezkedni mások helyzetébe, ráadásul kedvesebben és segítőkészebben is fordulnak a többi ember felé.
A kutatók szerint ezeket a pozitív hatásokat több tényezőre is visszavezethetjük. Az elképzelt történetek lehetőséget kínálnak arra, hogy belehelyezkedjünk egy másik ember életébe, és felfedezhessük a főszereplő belső világát, megismerhessük az érzéseit és a gondolatait. Ezáltal pontosabb képet kaphatunk az érzelmekről és jobban fel tudjuk azokat ismerni. Egy jó regény olvasása közben az érzelmek széles skálájával megismerkedhetünk, és olyan tapasztalatokat is szerezhetünk, amelyekre egyébként a valóságban nem nagyon lenne lehetőségünk.
Azt még nem sikerült kideríteni, hogy az empátián és a nyitottságon kívül más személyiségjegyekre is hatással van-e az olvasás, de valószínűnek tűnik, hogy a könyveken keresztül nemcsak jobban megismerhetjük saját magunkat, de pontosabb képet kaphatunk mások érzelmeiről is, ez pedig nagy mértékben befolyásolhatja a kapcsolatainkat. Bár vannak akik gyorsan, vannak, akik lassan döntenek, minden ember életében előfordult már olyan helyzet, melyből csak nagyon nehezen szabadult ki. Milyen pszichológiai okok állhatnak a (kisebb vagy nagyobb mértékű) döntésképtelenség mögött? Közhely, de az élet valóban döntések sorozata. Ezek között vannak igen apróak, melyek meghozatalát egy-két órán belül el is felejtjük, és természetesen olyanok is, melyek évekre, évtizedekre meghatározhatják az utunkat. Hogy mennyire gyorsan dönt valaki, leginkább a személyiségtől függ, de szinte mindenki ugyanazokon a lelki folyamatokon megy keresztül a lehetőségek közötti választás során.
Könyvajánló:
Aki szeretne remek könyveket, regényeket olvasni, annak javasoljuk az alábbiakat:
Margaret Mitchell: Elfújta a szél
Benedek Zoltán: A Szilágyságtól Új-Guineáig
Gabriel Garcia Márquez: Száz év magány
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







