Miért végezz hasizomgyakorlatokat?
hirdetés
Meg kell jegyeznünk, hogy e gyakorlatok nagyon fontos részei a testmozgásnak. Azért szükséges ilyen gyakorlatokat végezni, hogy az így tónusba kerülő hasizom erősítse a törzsünket, javítsa a testtartásunkat, és segítsen a test tartásában, stabilizálásában.
Emellett egy edzett hasfalnak jobb tónusa van, így szebb lesz a lefutása, és a hasfalat befelé húzza, aminek köszönhetően esztétikusabbak leszünk. Mint már említettem, a hasizom edzése során az izomzat jótékony masszírozó, keringésfejlesztő hatással van az alatta található belső szervekre és azok működésére, többek között az emésztésre is. A fenti érvek tehát kellőképpen meggyőzőek ahhoz, hogy rendszeresen végezzünk a hasfalat és a törzset erősítő gyakorlatokat.
hirdetés
Azoknak kik kockás hasra vágynak néhány tipp:
Azt sose feledjük, hogy nem a hasizomgyakorlatoktól fogunk fogyni, pusztán ezzel nem tüntethető el a hason lévő fölösleg! Lokális zsírégetés ugyanis nem létezik. Ahová először hízunk, onnan fogyunk utoljára. A testsúly szabályozása a kalóriabevitel és a kalóriafelhasználás egyensúlyán múlik. Ha az a fő célunk, hogy megszabaduljunk a hasi zsírkészleteinktől, akkor nagy kalóriafelhasználású és a nagy izomcsoportokat megmozgató erősítő edzésre, nagy kalóriafelhasználású és a nagy izomcsoportokat megmozgató kardió-edzésre van szükség. Ilyenkor például fussunk, vagyvégezzünk guggolásokat, mert ezek a mozgásformák nagy kalóriafelhasználással járnak. Ezenfelül a megszokottnál energiában szegényebb táplálkozást kell folytatnunk. Ha így cselekszünk, idővel láthatóvá válik a sokak által áhított és igenis létező egyenes hasizom! Ahová először hízunk, onnan fogyunk utoljára. A testsúly szabályozása a kalóriabevitel és a kalóriafelhasználás egyensúlyán múlik.
A hasizmainkról…
Az egyenes hasizom mellett található kétoldalt a külső és az alatta futó belső ferde hasizom. Ezen izmok a törzs forgatásáért és oldalra hajlításáért felelősek elsősorban. A legmélyebben található hasizom a haránt hasizom, amely mintegy övként veszi körbe a gerincünket. Ennek az izomnak van leginkább szerepe a test tartásában. A köznyelvben létezik még az alsóhas kifejezés is, ez voltaképpen az egyenes hasizom köldökmagasság alatti részét jelenti. Az egyenes hasizom alsó részének edzése nehezebb, mert a klasszikus lábemelésekkel végzett gyakorlatoknál az úgynevezett csipőhorpaszizom átveheti a szerepét. Érdemes tehát külön figyelni arra a gyakorlat végrehajtása során, hogy a combjainkat ellazítsuk, és – láblendítés helyett a csípő megbillentésével – a szeméremcsont és a köldök közötti résznél futó izomzat összehúzódása következzen be.
Alhasi rész - mindenki ellensége!
Az alhasi rész gyakran a szebbik nem ellensége, mivel a nők az esetek többségében körte alakúak, és ennek a típusnak egyik ismérve, hogy a hasizom alsó részén, a combon és a karon raktározza a szervezet a zsírt. A probléma megoldására kidolgozott speciális edzésnél fokozottan ügyelni kell a megfelelő intenzitás megválasztására, mivel a hasizom a testünk stabilizálásában is szerepet játszik. Ajánlott inkább lassabb végrehajtási módot választani, főként, ha a törzsünk megerősítése a cél. Figyeljünk oda a légzésre is: célszerű hasi légzést alkalmaznunk a hasizomgyakorlatok alatt, hiszen a hasprések és felülések folyamán a levegő akadályt képez a hasizom összehúzódásában. Az alhasi rész gyakran a nők „ellensége”, mivel a hölgyek általában körte alakúak, és ennek a típusnak egyik ismérve, hogy a hasizom alsó részén, a combon és a karon raktározza a szervezet a zsírt.
Milyen gyakorlatokat végezzünk?
Megéri a hasizom alsó részét erősítő gyakorlatokkal kezdeni, ezt követően a külső és belső ferde hasizommal, majd pedig az egyenes hasizom felső részével folytassuk az edzést. Az említett gyakorlatok akkor lesznek igazán hatékonyak, ha a lábunkat is rögzítjük, és ehhez képest mozdul el a törzs. A következő lépésben a felsőtestet rögzítjük, és a csípőt, alsótestet mozgatjuk. Mindig a csípő és a borda közötti részre kell koncentrálni!