Óriási gond a gyermekkori obezitás
hirdetés
A világ egyre kövérebb lesz, de ami még rosszabb: a gyerekek is egyre inkább elhíznak. A gyerekobezitás ma már szokványos jelenség, ami nemcsak abszurd, hanem riasztó is.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelenleg az obezitást tartja az egyik legnagyobb egészségügyi problémának. Becslések szerint mintegy 155 millió gyereknek és serdülőkorúnak van túlsúlya.
hirdetés
Karantén-body: a túlsúly és a bezártság
A koronavírus járvány kezdetén kimondottan otthonmaradásra szólították fel az embereket, figyelmeztetve, hogy tartsuk távol magunkat a nagyobb közösségektől, rendezvényektől. Azt senki nem mondta, hogy nem szabad sportolni - mégis sokan hónapokig alig mozdultak ki a lakásból. A bezártság mentálisan is megviselte a családokat, gyakoribbá váltak otthon a konfliktusok, veszekedések, amelyek közvetve a gyerekek egészségére is rossz hatással voltak. Sokat a nyári szünet sem javított ezen, a legtöbb gyermek a szünetben még lazábban élt, több édességet evett, és még kevesebbet mozgott, mint az iskolaidő alatt.
Ezek az obezitás okai
A WHO szerint az obezitás alapvető oka a magas zsír- és cukortartalmú élelmiszerek fogyasztása, illetve az, hogy a fiatalok nincsenek kellőképpen felvilágosítva ezen termékek károsságáról, de a koronavírus járvány alatt mindehhez párosult a mozgáshiány is. Összességében szinte egyszerre érvényesültek az elhízást elősegítő tényezők:
- kalóriadús ételek, illetve a gyerekek több kalóriát vesznek fel, mint amennyit elégetnek
- helytelen táplálkozási szokások: stresszevés, unalomevés, édességgel jutalmazás
- kevés játék a friss levegőn, a szabadidő aktív eltöltésének hiánya
- hiányzó szülői jópélda: ha a szülők nem aktívak, vagy hajlamosak a hízásra, a gyerekek is hajlamosak követni a rossz mintákat
- genetikai adottság
- az obezitás örökletes betegség is lehet
- hormonális változások és bizonyos betegségek kezelésének a mellékhatása - ez utóbbi három ok azonban a túlsúlyban szenvedők töredékére érvényes.
Az elhízás következményei
A túlsúllyal küszködők belső szerveiket lassan beborítja egy "összefüggő" zsírréteg, ami jelentősen terheli a szervezetet, és előbb-utóbb jelentkezhetnek a keringési, emésztési, szív- és érrendszeri problémák, cukorbetegség. A túlsúlyos tinédzserek hajlamosak a depresszióra, a stresszre, alacsony az önbizalmuk, ami hatással van a későbbi életükre is. A kövéreknél hamarabb beköszönnek a serdülőkor hormonális változásai, a lányok korábban menstruálhatnak. A testesebb gyerekek 1-2 cm-rel alacsonyabbak, gyakran csúfolják és zaklatják őket, ami árthat a pszichikai fejlődésüknek. A túlsúlyos gyerekek 80 százalékának sohasem sikerül megszabadulnia az obezitással összefüggő problémáktól.
Forrás: Egészségkalauz