Veszélyesek a kullancs-és atkacsípések
hirdetés
A kullancsok igen sok betegség hordozói, és néhány fajuk mérgező is. Néhány északon élő faj csípése kullancs okozta agyvelőgyulladást eredményezhet, ennek tünetei az étvágytalanság, levertség, izom gyengeség, mozgászavar, a szem akaratlan oldalirányú elmozdulásai, egyre súlyosbodó, a lábaktól felfelé terjedő bénulás. A légzésért felelős izmok is megbénulhatnak.
A Mexikóban es az Egyesült Államok délnyugati részén honos pajarillo kullancs csípése nyomán gennyel teli hólyagok alakulhatnak ki. amelyek felszakadva nyílt fekélyeket hoznak létre, s később bevárásodnak. A fekélyek körüli terület duzzadt és fájdalmas lehet. Az atkák igen gyakoriak, bőr alatt lévő lárváik erősen viszkető kiütéseket, rühességet és több más betegséget okozhatnak. A csípés körüli szövetekre gyakorolt hatások különböző mértékűek lehetnek.
hirdetés
A kullancsokat a lehető leggyorsabban ki kell szedni. Az eltávolításhoz, a legmegfelelőbb a területet petróleum-zselével, vagy más, a rovar számára irritáló anyaggal bekenni, vagy a kullancsot csipesz segítségével úgy kihúzni, hogy közben körbe forgatjuk. Ha a kullancs feje bennmaradt, el kell távolítani, mert elhúzódó gyulladási okozhat és a mélyebben fekvő szövetekbe kerülhet. A kullancs okozta agyvelőgyulladásban esetleg nincs szükség kezelésre, de a légzés károsodása esetén oxigénterápia és lélegeztető gép használata ajánlott. A pajarillo-kullancs csípését le kell tisztítani, nedvesen kell tartani, és az elhalt bőn szükség esetén el kell távolítani. Súlyos esetben kortikoszteroidokkal csökkenthető a gyulladás. Gyakori a fekélyek elfertőződése, de ezek az antibiotikumos kenőcsre jól reagálnak. Az atka fertőzéseket permetrin tartalmú kenőccsel vagy lindan oldattal kezelik. Ezután néha kortikoszteroid-kenőcs alkalmazásával csökkentik a viszketést, amig az összes atka el nem tűnik a bőrből.
Százlábúak és ezerlábúak csípései
A nagyobb százlábúak fájdalmas csípést tudnak okozni, seb körüli duzzanattal és bőrpírral. A közeli nyirokcsomók is megdagadhatnak, de általában nem alakul ki szöveti károsodás vagy fertőzés. A tünetek ritkán tartanak 48 óránál tovább. Az ezerlábúak nem csípnek, hanem a bőrt izgató mérget választanak ki, ami súlyos esetben szövetelhalást is okozhat. A csípésre helyezett jégkocka általában csökkenti a fájdalmat. Az ezerlábú mérgező váladékát bő vízzel és szappannal le kell mosni a bőrről, ehhez alkohol nem használható. Bőrreakciók megjelenésekor kortikoszteroid tartalmú kenőcs használható. Ha a szem is érintett, úgy azt azonnal bő vízzel ki kell öblíteni, és a szembetegségekben használatos, kortikoszteroidot és fájdalomcsillapítót tartalmazó kenőcsöt kell alkalmazni.
Skorpiószúrás
Az Észak-Amerikában honos skorpiófajok közül majdnem mindegyik viszonylag veszélytelennek mondható A csípéseik által okozott tünetek az esetek többségében csak fájdalomra, duzzanatra és a sérülés környékének fokozott érzékenységére, melegségére korlátozódnak. Azonban az Arizonában, Új-Mexikóban és a Colorado folyó Kalifornia felőli oldalán élő egyik skorpiófaj jóval veszélyesebb. Szúrása azonnali fájdalommal, néha a seb környékének zsibbadásával és bizsergésével jár. Duzzanat ritkán alakul ki. A gyerekek feszültté, nyugtalanná válnak, a fejem a nyakon és a szemeken akaratlan, véletlenszerű mozgások lépnek fel. Felnőtteknél felgyorsul a szívverés, megemelkedik a légzésszám es a vérnyomás is. Izomgyengeség alakulhat ki, a mozgások rendezetlenné válhatnak. Fokozott nyálelválasztással szövődött nehézlégzés az életkortól függetlenül kialakul hal. A legtöbb észak-amerikai skorpió csípése nem igényel különleges kezelést. A fájdalom a sebre helyezett jégkockával vagy antihisztamin, fájdalomcsillapítói és kortikoszleroidot tartalmazó kenőccsel enyhíthető. A csípés következtében kialakult izomgörcsöket és magas vérnyomást esetleg gyógyszerrel kell kezelni, fontos a teljes agynyugalom Az első k 12 órában nem szabad semmit enni. Azoknak, akik nem reagálnak megfelelően a kezelésre, és akiknél igen súlyos reakciók alakulnak ki. ellenmérget kell adni. Ez különösen gyerekekre vonatkozik.